Besök på Toimiva Koti, Helsingfors 25.4.2017, då medlemmarna bekantade sig med det nyaste inom hjälpmedelsområdet.

 besöket på Toimiva Koti, Hfors  25.4.2017 då medlemmarna  bekantade sig med nyaste inom hjälpmedel

Jannica Påfs-Jakobsson och Margaretha Berndtson.

Höstens andra medlemskväll ordnas onsdag 15.11.2023

29.10.2023 kl. 17:49
En medlemseftermiddag med temat "Må Bra-Workshop" och presentation av föreningens senaste projekt.

Höstens andra medlemskväll ordnas som en medlemseftermiddag med följande program:


”Må Bra – Workshop”
och presentation av föreningens senaste projekt.
Traktering
Onsdagen den 15 november 2023
kl.14.30 -17.00


Plats: Helsingfors Svenska Marthaförening, Hemvrån.
Adress: Simonsgatan 12 A 5, 00100 Helsingfors.

Fysioterapeuterna Jannica Påfs-Jakobsson och Nina Sundberg presenterar projektet ”God och trygg vardag för äldre närståendevårdarfamiljer”. Jannica och Nina kommer dessutom att erbjuda möjlighet till test av din funktionsförmåga med SPPB-test och gripkraftstest. Det är ju alltid bra att bli uppmärksammad på begränsningar och resurser i den egna funktionsförmågan.


Även denna gång får du gärna ta med en vän, som önskar bekanta sej med De Sjukas Väls verksamhet.

Med tanke på trakteringen ber vi om din / er anmälan senast tisdagen den 14.11.2023. Du kan anmäla dej genom att svara på detta mejl desjukasval@gmail.com. Om du föredrar att ringa /skicka textmeddelande så tar Margaretha Berndtson emot din anmälan på mobil 040-5687743.

VÄLKOMMEN MED!

Jannica Påfs-Jakobsson